March Madness: Dayton Flyers fans head to Indianapolis

Published: Friday, March 17, 2017 @ 1:03 PM

Michigan plays Oklahoma State in the first round of the NCAA tournament on Friday, March 17, 2017, at Bankers Life Fieldhouse in Indianapolis.
David Jablonski - Staff Writer

Fans of the Dayton Flyers descended on Bankers Life Fieldhouse on Friday, or earlier in the week, to watch their team play Wichita State in the first round of the NCAA tournament.

For the second straight year, I asked them to send me photos on Twitter to everyone can share in the excitement. Here are their photos.

H.S. Results for 4/26: Kenton Ridge clinches share of title

Published: Wednesday, April 26, 2017 @ 10:33 PM

The Kenton Ridge baseball team secured at least a share of the Central Buckeye Conference Kenton Trail title with a 13-2 win over Springfield Shawnee on Wednesday.

Kaleb Meeks led the way, clobbering a three-run home run and adding a double. Noah Schleinitz picked up the win on the mound, his fourth.

Ben Ross and Bryce Cox both doubled for Shawnee.

Kenton Ridge improved to 15-4 overall and 9-1 in conference play. Shawnee fell to 8-9.

Baseball

Fairfield 10, Sycamore 6: Brock Mathis homered and drove in two and Andrew Sams tallied two hits with two RBI and picked up the win on the mound for Fairfield.

Chaminade Julienne 13, Carroll 3: Ryan Peltier and Brendan Kadel both homered and Garrett Wissman reached the 100-hit milestone for his career in the win for CJ.

Badin 7, McNicholas 3: Daunte DeCello was a triple shy of the cycle, driving in four in leading Badin. Devon Valentino added two hits and two RBI and Nick Taylor earned the victory on the mound.

Eaton 3, Carlisle 1: Bradley Curry struck out eight and scattered three hits in the complete-game outing while Trevor Pittman, Alex Roe and Donnie Nicodemus all doubled for Eaton.

Monroe 10, Bellbrook 8: Alex Page homered and drove in three and Logan Becraft went 4-for-4 with two RBI as Monroe plated three runs in the bottom of the sixth to get the rally win. Bennett Peloquin went 2-for-4 with two RBI for Bellbrook.

Fenwick 3, Alter 2: Alan Nix tossed a complete game and Jared Kauffman hit a solo shot to help Fenwick pull off the season sweep of Alter.

Triad 9, West Liberty-Salem 6: Shane Ford pitched solid across six and two-thirds innings and Triad pushed across three runs in the top of the ninth inning to come away with the win. Tyler Louden went 3-for-5 with two runs scored for WLS.

Softball

Northmont 6, Vandalia 0: Ryanne Stoffel and Anna Mangen both doubled for Northmont, which held Vandalia to four hits in the shutout.

Monroe 11, Bellbrook 1: Ashley McNabb homered, Faith Hensley doubled and tripled and Alyssa Wagner improved to 10-0 in helping Monroe improve to 7-0 in conference play. Kelly Clark had a double for Bellbrook.

Franklin 10, Oakwood 3: Chloe Miller notched the win on the mound and Tara Johnson drove in three for Franklin.

Dixie 13, Milton Union 9: Mariah Harlow went 3-for-3 with a homer and three RBI and Taylor Jones was 2-for-3 with a homer and three RBI to pace Dixie.

Badin 8, McNicholas 0: Nicole Rawlings punched out nine in her 17th win and Maddie Curtner went 2-for-3 with three RBI to lead Badin.

West Liberty-Salem 17, Tecumseh 1: Kelsey Day struck out eight in the win, Kiana Reames was 3-for-3 with a home run and a double and Olivia Ames was 4-for-5 with a double to pace WLS.

Triad 12, Ridgemont 0: Abby Ehrenborg paced Triad, going 3-for-3 with a double and two home runs.

Covington 10, Ansonia 1: Justice Warner blasted a grand slam, driving in five runs on the night to carry Covington.

National Trail 5, Newton 4: Bobbi Grimes brought in the winning run in the sixth inning to help Trail hand Newton its first conference loss. Elizabeth Glander struck out 11 in the win and Payton Laird drove in two runs with a triple.

Boys Tennis

Fairmont 3, Northmont 2: Murad Nawaz, Jake Haas and Tyler Juhasz notched singles wins for Fairmont. Northmont swept the doubles matches.

Greenville 4, Brookville 1: Noah Haupt and Craig Manges grabbed singles wins for Greenville.

Tecumseh 5, Greeneview 0: Drew Sarihan, Christian Hunt and Jacob Lewis swept the singles matches for Tecumseh.

Fenwick 3, Waynesville 2: Dylan Sagan, Matt Page and Tim Erhart had wins to help Fenwick sweep the singles matches.

Milton Union 4, Lehman Catholic 1: Philip and Nathan Brumbaugh recorded singles victories and MU swept the doubles matches for the win. Ryan Goettemoeller won in third singles for Lehman Catholic.

Eaton 4, Dayton Christian 1: Brad Kramer and Cody Frizzell both had singles wins for Eaton. Paul Hodge beat Breven Perry in first singles for Dayton Christian’s lone win.

Miami Valley 4, Seven Hills 1: Michael Perevozchikov and Reece Quigley tallied singles wins and Miami Valley swept the doubles matches to improve to 12-0.

Boys Lacrosse

Alter 22, Fairmont 0: Alter kept its record unbeaten with the shutout of Fairmont.

Boys Volleyball

Beavercreek 3, Fairmont 0: Noah Buell recorded 28 assists, Parker Mikesch added 13 digs with 16 kills and Michael Abbitt had four blocks and two aces to lead ‘Creek.

Northmont 3, Edgewood 0: Logan Flynn had six kills and two blocks and David Testas added six kills in Edgewood’s loss.

Moeller 3, Alter 0: Josh Kabel had 23 assists, Dan Nye five kills and eight digs and Andrew Rose 13 kills with six digs in a losing effort for Alter.

SCORES LIST

Baseball

Tuesday’s Results

Centerville 6, Springfield 1

Northmont 5, Springboro 3

Tri-Village 1, Franklin-Monroe 0

Miami East 10, Tri-County North 9

Russia 5, Anna 4

Indian Lake 11, Ben Logan 4

Northeastern 5, Southeastern 3

Lehman Catholic 12, Riverside 4

Butler 10, Sidney 0

Newton 10, Mississinawa Valley 8

New Bremen 7, New Knoxville 2

Tecumseh 9, Bellefontaine 6

West Liberty-Salem 11, Cedarville 8

Lebanon 5, Miamisburg 4

Ross 5, Sycamore 3

Bethel 4, Arcanum 0

West Carrollton 15, Xenia 9

Bradford 9, Ansonia 5

Emmanuel Christian 4, Middletown Christian 2

Greeneview 14, Madison Plains 6

Wednesday’s Results

Eaton 3, Carlisle 1

Kenton Ridge 13, Spg. Shawnee 2

Xenia 5, Southeastern 3

Monroe 10, Bellbrook 8

Fenwick 3, Alter 2

New Miami 7, Seven Hills 4

Fairfield 10, Sycamore 6

Oakwood 6, Franklin 3

Ross 11, CHCA 10

Triad 9, West Liberty-Salem 6

Springboro 15, Wayne 2

Beavercreek 7, Miamisburg 6

Lakota West 14, Princeton 9

Mason 10, Oak Hills 3

Colerain 8, Hamilton 4

Talawanda 14, Northwest 10

Little Miami 13, Edgewood 12

Chaminade Julienne 13, Carroll 3

Badin 7, McNicholas 3

Waynesville 11, Madison 0

Brookville 11, Valley View 1

Milton Union 12, Dixie 1

Softball

Tuesday’s Results

Monroe 16, Oakwood 2

Bradford 6, Ansonia 3

Greenville 12, Piqua 2

Milton Union 5, Eaton 3

Triad 14, Catholic Central 0

Parkway 13, Fort Loramie 0

Covington 15, Twin Valley South 4

Newton 11, Mississinawa Valley 1

Riverside 12, Lehman Catholic 3

Franklin 11, Brookville 5

Tri-County North 11, Miami East 1

Northeastern 2, Southeastern 0

Alter 25, Carroll 2

Xenia 7, West Carrollton 6

Hamilton 9, Fairborn 1

Arcanum 22, Bethel 2

West Liberty-Salem 18, Cedarville 1

Ben Logan 9, Indian Lake 4

Madison 6, National Trail 3

Sidney 12, Vandalia 7

Greeneview 20, Madison Plains 6

Yellow Springs 15, Middletown Christian 2

Wednesday’s Results

Badin 8, McNicholas 0

West Liberty-Salem 17, Tecumseh 1

Monroe 11, Bellbrook 1

Edgewood 3, Little Miami 2

Covington 10, Ansonia 1

Triad 12, Ridgemont 0

Franklin 10, Oakwood 3

Northmont 6, Vandalia 0

Centerville 4, Wayne 3

Beavercreek 12, Fairmont 2

Tippecanoe 19, Fairborn 8

Troy 10, Stebbins 0

Lakota West 4, Fairfield 1

Mason 11, Hamilton 0

Lakota East 7, Oak Hills 0

Talawanda 5, Northwest 4

Alter 14, Fenwick 6

Chaminade Julienne 11, Carroll 0

Madison 10, Waynesville 0

Dixie 13, Milton Union 9

National Trail 5, Newton 4

Boys Tennis

Tuesday’s Results

Miami Valley 5, Eaton 0

Talawanda 3, Ross 2

Troy 5, Butler 0

Fenwick 4, Chaminade Julienne 1

Springboro 5, Miamisburg 0

Preble Shawnee 5, Northridge 0

Sidney 5, Piqua 0

Northwestern 4, Urbana 1

Tecumseh 5, Spg. Shawnee 0

Greenville 5, Tippecanoe 0

Fairmont 5, Springfield 0

Bellbrook 5, Monroe 0

Alter 4, Lehman Catholic 1

Badin 5, Winton Woods 0

Waynesville 5, East Clinton 0

Northeastern 4, Cedarville 1

Greeneview 3, Catholic Central 2

Alter 4, Lehman Catholic 1

Milton Union 5, Dixie 0

Dixie 5, Carlisle 0

Fairborn 4, West Carrollton 1

Xenia 3, Trotwood-Madison 2

Little Miami 3, Valley View 2

Wednesday’s Results

Greenville 4, Brookville 1

Oakwood 3, Chaminade Julienne 2

Milton Union 4, Lehman Catholic 1

Fenwick 3, Waynesville 2

Beavercreek 4, Troy 1

Catholic Central 5, Carroll 0

Tecumseh 5, Greeneview 0

Miami Valley 4, Seven Hills 1

Valley View 4, Dixie 1

Valley View 4, Brookville 1

Eaton 4, Dayton Christian 1

Fairmont 3, Northmont 2

Preble Shawnee 3, Trotwood-Madison 2

Springfield 4, Kenton Ridge 1

Xenia 3, Greenon 2

Tippecanoe 4, Stebbins 1

Alter 4, Vandalia 1

Yellow Springs 5, Legacy Christian 0

Boys Volleyball

Tuesday’s Results

Northmont 3, Fairmont 0

Beavercreek 3, Centerville 0

Alter 3, Chaminade Julienne 0

Edgewood 3, Xenia 0

Wednesday’s Results

Beavercreek 3, Fairmont 0

Moeller 3, Alter 0

Northmont 3, Edgewood 0

Mason 3, Hamilton 0

Lakota West 3, Colerain 0

Girls Lacrosse

Tuesday’s Results

Miamisburg 14, Fairfield 4

REPORTING RESULTS

Contact the Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. For example in varsity baseball or softball include final score, notable hitting and pitching stats for either team, team records and a short summary about the contest. All printed results will be final scores only.

A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:

DaytonDailyNews.com/sports/

SpringfieldNewsSun.com/s/sports/

Journal-News.com/sports/

Boys honor roll: Top 5 track and field leaders

Published: Wednesday, April 26, 2017 @ 9:04 PM
Updated: Wednesday, April 26, 2017 @ 9:06 PM

Dunbar’s Marquis Evans (right, front) takes the lead in the boys Swedish medley relay during the 67th Dayton Edwin C. Moses Relays at Welcome Stadium on Friday, April 21, 2017. MARC PENDLETON / STAFF
MARC PENDLETON / STAFF

The following are the top five boys high school track and field performances for all standard events through Wednesday, April 26. Results were compiled by FinishTiming.com.

DAYTON EDWIN C. MOSES RELAYS: It’s a mental thing for Wayne’s Graysen Simmons

This week’s remaining key meets:

Thu.-Friday: Wayne Inv., 3:30 p.m. each day; running finals 6:30 p.m. Friday.

Friday: Mechanicsburg Relays, 5:30 p.m.; Ben Logan Inv. at Bellefontaine, 5:30 p.m.

Saturday: Clark County Championships, 10 a.m. at Northeastern; Kenny Beard Inv., 11 a.m. at Milton-Union.

GIRLS HONOR ROLL: Top 5 performers

BOYS HONOR ROLL

100: Keyshawn Jones, Dunbar, 11.0; Jordan Campbell, Lebanon, 11.02; Herman Chongwain, Belmont, 11.14; Quincy Scott, Springfield, 11.14; Kameron Gover, Northmont, 11.15.

200: Joe Hayes, Fairfield, 22.28; Jordan Campbell, Lebanon, 22.52; Yariel Soto, Centerville, 22.58; Jayden Culp-Bishop, Troy, 22.59; Sam Janson, Carroll, 22.60.

400: Sam Janson, Carroll, 50.22; Jared Zackery, Thurgood Marshall, 50.26; Xavier Marable, Northmont, 50.56; Dawson Martin, Belmont, 51.45; Logan Currington, Lakota West, 51.47.

800: Dustin Horter, Lakota East, 1:57.47; Jackson Siddall, Lebanon, 1:59.35; Robert Pacenta, Fairmont, 2:00.16; Lucas Houk, Wayne, 2:00.37; Thryceton Deckard, Monroe, 2:00.55.

1,600: Dustin Horter, Lakota East, 4:19.53; Jack Dalton, CJ, 4:26.82; Jackson Siddall, Lebanon, 4:27.15; Long-Fa Lin Vandalia-Butler, 4:29.68; Lucas Houk, Wayne, 4:30.49.

3,200: Long-Fa Lin, Vandalia-Butler, 9:51.51; Ryan Beck, Lebanon, 9:53.20; Chase Brentlinger, Fairmont, 9:53.27; Karl Grossman, Carroll, 9:56.78; Caleb Zimmerman, Springboro, 9:58.54.

110 high hurdles: Dyier Smith, Springfield, 14.64; Joshua Byars-Mason, Trotwood-Madison, 14.73; Justin Harris, Wayne, 14.80; Jalani Allen, Dunbar, 14.86; Colin Dillon, Miamisburg, 15.29.

300 hurdles: Joshua Byars-Mason, Trotwood-Madison, 39.60; Zack Klosterman, Coldwater, 39.96; Cade Harshbarger, Covington, 40.23; Andrew Whitaker, Lakota West, 40.46; Jalil Pollard, Wayne, 40.64.

4x100 relay: Dunbar 42.55; Trotwood-Madison, 43.05; Wayne 43.51; Springfield 43.53; Northmont 43.87.

4x200 relay: Dunbar 1:29.32; Wayne 1:29.61; Trotwood-Madison 1:30.03; Northmont 1:31.49; Thurgood Marshall 1:31.90.

4x400 relay: Trotwood-Madison 3:25.23; Wayne 3:27.58; Thurgood Marshall 3:28.05; Lakota West 3:29.38; Dunbar 3:29.77.

4x800 relay: Beavercreek 8:10.04; Lebanon 8:11.07; Springboro 8:18.31; Fairmont 8:20.54; Centerville 8:22.94.

High jump: Jalan Minney, Northwestern, 6-4; Joe Krug, Fenwick, 6-4; Robie Glass, Spg. Shawnee, 6-4; Christian Wilson, 6-3; Tyrese Kerby, Springfield, 6-3.

Long jump: Quincy Scott, Springfield, 22-9; Daiton Sharp, Vandalia-Butler, 22-5.50; Keyshawn Jones, Dunbar, 22-2; Ivynn Spears, Stivers, 21-11.25; Dawson Martin, Belmont, 21-9.50.

Shot put: Joel Crain, Wayne, 54-7; Devan Rogers, Sidney, 54-3; Travis Hall, Troy, 53-6.50; Josh Miller, Botkins, 53-3.25; Adam Riedinger, Northwestern, 53-0.25.

Discus: Quinton Webb, Springboro, 167-0; Jay Drennen, Beavercreek, 156-9; Adam Riedinger, Northwestern, 153-11; Joel Crain, Wayne, 153-6; Blake Jamison, Northwestern, 148-3.

Pole vault: A.J. Frens, Greenville, 15-0; Ryan Trick, Greenville, 15-0; Brock Shellhaas, Ansonia, 15-0; Dalton Shepler, Vandalia-Butler, 14-6; Colin Jasin, Centerville, 14-3.

FACEBOOK: For more high school sports you should like Marc Pendleton

Girls honor roll: Top 5 track and field leaders

Published: Wednesday, April 26, 2017 @ 10:05 PM

Troy’s Kayla Hemm during the 67th Dayton Edwin C. Moses Relays at Welcome Stadium on Friday, April 21, 2017. MARC PENDLETON / STAFF

The following are the top five girls high school track and field performances for all standard events through Wednesday, April 26. Results were compiled by FinishTiming.com.

DAYTON EDWIN C. MOSES RELAYS: It’s a mental thing for Wayne’s Graysen Simmons

This week’s remaining key meets:

Thu.-Friday: Wayne Inv., 3:30 p.m. each day; running finals 6:30 p.m. Friday.

Friday: Mechanicsburg Relays, 5:30 p.m.; Ben Logan Inv. at Bellefontaine, 5:30 p.m.

Saturday: Clark County Championships, 10 a.m. at Northeastern; Kenny Beard Inv., 11 a.m. at Milton-Union.

BOYS HONOR ROLL: Top 5 performers

GIRLS HONOR ROLL

100: Kennedy Lewis, Springboro, 12.13; Serena Clark, Lakota East, 12.31; Kyra Koontz, Talawanda, 12.56; Emily Phillips, Hamilton, 12.66; Jamari McDavid, Kenton Ridge, 12.68.

200: Kennedy Lewis, Springboro, 24.98; Nina Ward, Fairfield, 25.69; Jamari McDavid, Kenton Ridge, 25.91; Toni Allen, 26.06; Ashley Barr, Troy, 26.44.

400: Ashley Barr, Troy, 58.62; Rayna Horner, Covington, 59.27; Gabrielle Hawkins, Miami East, 59.67; Jaci Rife, Tecumseh, 1:00.35; Kennedi Gephart, Fort Loramie, 1:01.59.

800: Melissa Barrett, Northmont, 2:22.08; Rachel Sweeney, Legacy Christian, 2:22.42; Madeline Magoto, Minster, 2:22.74; Grace Kilroy, Centerville, 2:23.08; Laura Drew, Centerville, 2:23.10.

1,600: Morgan Gigandet, Troy, 5:13.09; Jessie Hartman, Lebanon, 5:14.86; Karmen Knepp, Bradford, 5:19.86; Lindsey Coffin, Springboro, 5:20.48; Katie Taylor, Tippecanoe, 5:20.00.

3,200: Grace Kilroy, Centerville, 11:16.74; Savannah Lowe, Centerville, 11:27.33; Zoe Chappelle, Springboro, 11:28.82; Alayna Garver, Monroe, 11:35.80; Karmen Knepp, Bradford, 11:36.29.

100 hurdles: Monica Johnson, Fairfield, 14.96; Kyra Koontz, Talawanda, 15.63; Tyra Kennedy, Fairfield, 15.64; Taylor Robertson, Wayne, 15.64; Jazmyn Potts, Fairmont, 16:08.

300 hurdles: Aiden Valenti, Valley View, 48.13; Taniqua Jones, Belmont, 48.15; Diamond Jones, Wayne, 48.26; Shardnonay Johnson, Springfield, 48.64; Jocelyn Huffman, Dunbar, 48.82.

4x100 relay: Fairfield 49.71; Dunbar 49.84; Wayne 50.16; Stivers 50.48; Trotwood-Madison 50.53.

4x200 relay: Dunbar 1:44.63; Stivers 1:46.15; Northmont 1:46.47; Hamilton 1:47.01; Centerville 1:47.23.

4x400 relay: Dunbar 4:08.64; Covington 4:08.85; Stivers 4:09.64; Valley View 4:11.86; Vandalia-Butler 4:11.95

4x800 relay: Centerville 9:38.64; Beavercreek 9:39.25; Troy 10:01.08; Twin Valley South 10:03.50; Minster 10:04.87.

High jump: Ashley Ho, Piqua, 5-5.25; Camryn Rakestraw, Springfield, 5-2; Dasia Cole, Troy, 5-2; Elise Walker, Preble Shawnee, 5-2; Nikki Gazzero, Carroll, 5-2.

Long jump: Abi Bautista, Beavercreek, 19-11.50; Jamari McDavid, Kenton Ridge, 18-2.25; Tyra Kennedy, Fairfield, 17-10.25; Taylor Robertson, Wayne, 16-10.25; Jaci Rife, Tecumseh, 16-9.

Shot put: Lenea Browder, Troy, 40-6.25; Beyonce Bobbitt, Milton-Union, 39-5.50; Alaura Holycross, Troy, 39-4.25; Lauren Christian, Covington, 38-7; Grace Homan, Botkins, 38-4.

Discus: Beyonce Bobbitt, Milton-Union, 134-6; Lenea Browder, Troy, 118-7; Olivia Fenner, Centerville, 117-10; Rachel Heidtman, Middletown, 110-8; Grace Homan, Botkins, 110-6.

Pole vault: Graysen Simmons, Wayne, 12-6; Eileen Yang, Beavercreek, 12-3; Meg Rehmert, Greenville, 12-0; Christine Moser, Troy, 11-0; Lexi Addington, Greenville, 11-0.

FACEBOOK: For more high school sports you should like Marc Pendleton

Wayne’s Isaiah Trice signs with Sinclair CC

Published: Wednesday, April 26, 2017 @ 7:29 PM

Wayne’s Isaiah Trice secures a rebound with the help of teammate Darius Quisenberry. Springfield defeated host Wayne 56-54 in a boys high school basketball game on Friday, Feb. 10, 2017. MARC PENDLETON / STAFF
MARC PENDLETON / STAFF

Wayne High School senior Isaiah Trice, the younger brother of former Warriors standouts Travis and D’Mitrik Trice, has signed to played basketball at Sinclair Community College.

He’s the latest Trice to take his game to the next level. Travis (Michigan State) was reclaimed by the Westchester Knicks of the NBA’s Developmental League in February. D’Mitrik was a key sub at Wisconsin last season as a freshman.

DARNELL HOSKINS JR.: Signs with Saginaw Valley State (Mich.)

Playing for his father, coach Travis Trice, Isaiah averaged 10.6 points, 4.7 rebounds, 2.1 assists and 1.5 steals a game as a senior at Wayne (15-9). The 6-foot-2 guard/forward was second team All-GWOC.

“Ultimately, my goal is to play Division I basketball,” Trice said in a statement through Sinclair. “Already being a NCAA qualifier takes that pressure off of me. I just need to focus on getting better and I believe with my improving work ethic and Coach (Jeff) Price’s guidance I will get there.”

TROTWOOD SIGNEES: Torrey Patton (Akron), Amir Foster (Tennessee State)

Another Trice sibling, Olivia Trice, is a two-year starter on the Wayne girls basketball team. The 5-8 sophomore guard has been a key player for the Warriors, who posted records of 20-5, and 25-2 the last two seasons.

Sinclair annually has been ranked among the nation’s top junior college programs in the nation. The Tartans were 22-10 last season.

FACEBOOK: For more high school sports you should like Marc Pendleton